Komunita Udržitelnost v Red Button EDU roste i neroste

Když mě Honza Mašek před dvěma lety oslovil s tím, že by s INCIEN rád naladil spolupráci, nevěděla jsem, za jaký konec to vzít. Zkusili jsme pár cest a ani jedna nevyšla. Hodně práce, mnoho myšlenek, málo lehkosti. Pak přišla mateřská a předání INCIEN čerstvému vedení. A to se zjevilo jako ideální kombinace – a nad rámec malých ostýchavých krůčků jsme se dohodli, tentokrát s Lubošem Malým na kroku dost zásadním – rozproudit komunitu Udržitelnost společně. A o čem je?

O růstu i nerůstu

I když je naším snem komunita, kde nasbíráme tak zhruba 50 – 80 aktivních členů do konce roku 2023, s růstem to máme tak trošku “obojetně”. Růst do šířky je fajn. Nicméně v udržitelnosti je potřeba budovat hlavně vazby, důvěru a expertizu.

I proto je aktuální zhruba pětadvacítka členů vlastně ideální. A společně trávíme čas v několika měsíčních bodech: online na přednáškách s experty, na živo na exkurzích a setkáních komunity v prostorách Infokanceláře OSN na Železné a na ad-hoc výpravách jako třeba na plánované, jarní prvo-aprílové do Sonnentoru. Tam bereme kamarády i rodiny a jedeme se podívat na to, co je v Sonnentoru nového.

A proč pořád zmiňuji nerůst? Protože i o tom se nebojíme mluvit nahlas. Únorová valentýnská přednáška se tak nese v duchu nerůstu od jeho hlavního propagátora – Tadeáše Žďárského. Osobně je mi téma omezeného růstu (jak ekonomického, tak jakéhokoliv jiného) sympatická. Už v legendárním díle Limity růstu je jasná sada dat, která dává tušit, že neomezený růst na planetě s omezenými zdroji není možný. A toto heslo si tak beru i pro naši komunitu. Není to o počtech, ale o aktivitě, vztazích a chuti sdílet.

Učíme se a budujeme znalosti jinak

Po roztleskávání INCIEN akademie, kde od roku 2015 vzděláváme o cirkularitě napříč městy, obcemi, ale i firmami a univerzitami jsem došla k závěru, že je potřeba nových forem vzdělávání. Klasické frontální přednášky musí nahradit akce. Podněty k přemýšlení výzvy k akci. Exkurze tisíckrát omílané exkurze na míru.

A tak se učíme jeden od druhého, propojujeme se, po malých krůčcích budujeme vzájemnou důvěru a chuť “odhalit si karty” a sdílet i to, co se nepovedlo. I proto v komunitě připravujeme témata jako sdílení v oblastech spolupráce s konzultanty ESG – od těch vyvedených po ty nepovedené, chodíme na exkurze na místa, kam se jinak jen tak nepodíváme – třeba na pražské letiště a na to, jak fungují top novinky v udržitelnosti jako například obchod s lokálními produkty a dáváme si měsíční výzvy. Připravujeme si podněty pro rozvoj a víme, že udržitelnost začíná v nás.

Nepřehlédněte