Michelle Losekoot: “Když přijde kreativní blok, tak se zaraduju, protože jsem uprostřed.” (INSP.EAT)

Podcast s Michelle Losekoot som si extrémne užil. Michelle je spisovateľka, “digitální vyprávěčka,” odborníčka na sociálne siete a pre mňa aj prototyp freelancera.

V rozhovore mi prezradila množstvo trikov, ktoré jej fungujú na produktívnu prácu. Prečo sa vždy poteší, keď príde kreatívny blok? Ako si môže dovoliť nedvíhať telefón cudzím číslam? A prečo by si ľudia na prvom rande mali vymeniť telefóny a pozrieť si Facebook feed toho druhého? Samozrejmosťou sú tipy na knihy, ktoré ju zásadne ovplyvnili. A aj rady, čo vlastne obnáša napísať knihu.

Pozrite si video z nášho spoločného rozhovoru v Pidikine vo Vnitroblocku a určite si vypočujte podcast s desiatimi bonusovými otázkami (Apple Podcast: https://bit.ly/inspeatpodcast, Spotify podcast: https://bit.ly/inspeatspotify).

INSP.EAT podcast môžete podporiť na Patreone: http://patreon.com/tinoforbidden

Shownotes a odkazy na knihy nájdete na: http://otherthanothers.com/michellelosekoot

Zaujímavé myšlienky z podcastu:


4:09 Triky na prácu z domu. “Základ je, aby si nesnášel domácí práce víc než tu práci. Pak nebudeš prokrastinovať tím, že jdeš prát."

6:02 “Já mám na sebe bič, když se mi fakt nechce a musím něco odevzdat, tak si vezmu laptop, jdu do kavárny a sadnu si obrazovkou směrem k lidem. Protože pak mi je trapný koukat na YouTubový videa. Pak ti je trapný prokrastinovat."

9:14 “Zjistila jsem, jak tě hrozně posouvá to, že víš a máš sepsaný svoje proč. To nám pomáhalo v těch největších krizích.”

17:40 “Nejintimnější věc, co spolu můžem sdílet, je heslo od počítače; ne že se spolu vyspíme."

18:15 “Baví mě zkoumat lidi. Ptát se je na otázky, na které se tě lidi neptaj.”

18:38 Kreatívny proces Michelle Losekoot. Prečo je čitateľský denníček jedna z najlepších vecí. Kam a ako si zapisuje “střípky” vecí, ktoré ju napadajú.

23:17 "Kreativní blok je taková věc, která sice existuje, ale dá se na ní změnit uhel pohledu a ten pomáhá tomu, jak ten kreativní blok prožíváš. Můj uhel pohledu je, že kreativní blok je nějaká fáze kreativního procesu, která je nutná, která téměr vždycky přijde. Jde jenom o to, jak ty se na ni připravíš a jak jí projdeš. Spoustu lidí odradí a já to naprosto chápu.”

24:20 “Když přijde kreativní krize, tak se zaraduješ a řekneš si: ‘Jsem uprostřed.’"

27:01 “Všechny kreativní procesy jsou prostě o tom, že někde sám x hodin sedíš a trpíš. Je to jak ve fitku.”

27:19 “Už King říkal, že můza není ladná víla, která přijde, šlehne ti proutkem nějaký nápad. Ale že můza je stará hnusná ženská, která stojí vedle tvýho stolu a řve ‘Kingu, piš.’”

28:05 “Ptala jsem se 20 lidí v mém okolí, jak napsali knihu. Bylo zajímavý, že se všichni shodli na tom, že na to potřebuješ spoustu peněz, spoustu času a spoustu trpělivosti. A bez tchýně, manželky, manžela to nedáš. Zásadní věc, pokud chceš napsát knihu: umíš si představit, že budeš sedět 2000 hodin sám? A nebudeš o tom moct nikomu říct."

29:00 “Pro digitální generaci je fakt těžký dělat na jedný věci, takovou dobu, sám a nikomu o tom nemoct říci.”

29:37 Ako si môže Michelle dovoliť “podnikať podľa seba” a nedvíhať telefóny?

30:15 “Hrozně dlouho jsem si myslela, že musíš dělat věci, co dělají lidi v oboru. Musíš odpřednášet pět konferencí, musíš zvedat telefony, musíš vydávat e-booky, musíš, musíš, musíš… Pak jsem začala chodit na workshopy Jardy Homolky (predatorcode.cz) a on říka jednu hezkou věc: ‘Být svůj je drahý.’ Jde jenom o to, jakou cenu jsi ochotný zaplatit za to, že se budeš odlišovat.”

31:35 “Nezvedám cizí čísla. Ale napište mi e-mail a já na něj odpovídám rychleji než zvedám telefony.”

38:22 “V podnikání jsou důležité hranice. V momentě, kdy je nemáš, tak prostě vlaješ.”

40:07 Čo by som ako značka mal začať alebo prestať robiť na sociálnych sieťach? “Hrozně firem mluví furt jenom o sobě. A vůbec nemluvíš o tom, co chtějí a potřebují slyšet lidi. Mluvíš o tom, z čeho ty máš radost, jaké jsou tvoje úspěchy. A to je hlavní problém většiny amatérskych začínajících marketerů."

41:10 “Podle mně, kdyby si na prvním rande lidi místo dotazů, kde pracuješ a kolik ti je let, ukázali svoje feedy Facebooku, tak by bylo daleko méně rozvodů. Najednou by o sobě zjistili tolik informací, že by se vyhli mnoha hádkám v budoucnu.”

46:12 Kým by chcela byť Michelle na 24 hodín?

49:09 “Ne všechno se musíš naučit ty sám. Spoustu krát je lepší pozvát na kafe nejlepšího člověka, co znáš. Vysolit tam x tisíc a ono ti to ušetří tolik bolesti, tolik práce a energie.”

49:32 Tajná zbraň Michelle Losekoot

50:20 “Moje superschopnost je umění ptát se na dobrý otázky. Být dobrý marketér a copywriter je pouze umět poslouchat a umět dobře se ptát."

50:53 Keby mala čarovný prútik a mohla by vyriešiť jeden problém sveta

51:20 Ktoré tri knihy ju najviac obohatili

54:20 “Vyhledávací políčko Google je jediné místo, kde je lidstvo pravdivý samo k sobě.”

57:25 Akú radu by dala 20-ročnej Michelle?