Rozhodl se napsat appku ve SwiftUI a skončilo to tragédií

Malý spoiler na úvod: Tragédie nebylo moje programování nebo aplikace sama. Měl jsem prostě jednoduchý nápad a chtěl jsem si na něm vyzkoušet nové SwifftUI. V práci už moc často neprogramuju a věřím, že jen čtením článků s technologiemi krok neudržíte. Tenhle účel můj projekt splnil, takže co se nepovedlo?

Připomenu, že jsem měl v hlavě jednoduchou aplikaci, která mi řekne, zda jsem ve východním či západním Berlíně a ukáže moji polohu. Jednoduchá věc, ideální na vyzkoušení animací a nového způsobu psaní aplikací. Prostě taková miniaplikace, pro které se SwifftUI hodí skvěle. Naši designéři mi nakreslili design. Protože jsem trochu lenoch, zjednodušil jsem si ho. Poprvé jsem se u toho v praxi setkal s naším přístupem k verzování designu pomocí Abstractu. Už jen z toho jsem měl radost! Mohl jsem si naživo zkusit to, o čem všude klientům vyprávím, jak děláme. Po hodinách hraní a zkoušení jsem tedy měl hotovo :)

Hotovo, submit

Když jsem na aplikaci vymazlil ještě pár detailů, rozhodl jsem se ji submitnout do App Store. Hned jsem si vzpomněl, jak mě tento proces vždycky nesmírně vytáčel. Chvíli jsem váhal, ale nakonec jsem to i bez pomoci kolegů zvládl. Problém však přišel záhy.

Apple Review týmu se nelíbí…

Moje aplikace je prý moc jednoduchá a není pro uživatele dostatečně přínosná!

Moje první reakce byla: Co si to dovolujou?! :) Co je asi pro uživatele přínosnějšího než informace o tom, jestli je ve východním nebo západním Berlíně?! Chvíli jsem se zamyslel a došel jsem k závěru, že přidělávání dalších funkcí (jak to po mně Apple chtěl), je mi proti srsti. Mobilní aplikace mají sloužit k jednomu svému účelu a nemají být švýcarský nožík, tím je podle mě sám o sobě mobilní telefon. A přestože získání informace a její grafické reprezentace o vlastní poloze vůči východnímu či západnímu Berlínu rozhodně není žádný trhák, svůj účel splňuje dobře. Navíc splňuje i jinou podmínku oné guideline Applu, a to “že by měla nabídnout něco, co jiná aplikace na App Store nenabízí”. (Světe div se, ale jsem opravdu první, kdo se tento zásadní problém snaží řešit pomocí mobilní aplikace.) Vyzbrojen těmito argumenty a taky přirovnáním k Apple aplikaci “kompas” (což je ta mega záživná aplikace, která vám po otevření zobrazí jedno číslo a virtuální střelku kompasu), jsem odepsal review týmu, že nesouhlasím. Odpovědí mi bylo poděkování, ale že si review tým myslí, že je to prostě málo a appku mi do App Store nevezmou.

I když celá tahle story nemá úplně šťastný konec, jsem i tak spokojený. Zase jsem se něco naučil, vyzkoušel si novinku na vlastním nápadu. Znovu jsem programoval po nocích a ráno vstával rozlámanej. Vyzkoušel jsem si aktuální procesy, které v Ackee máme a mám rovnou námět na testovací aplikaci na další technologii, do které se v rámci researche chci pustit — Flutter. A budu mít super materiál pro jejich vzájemné porovnání. Nebo myslíte, že bych měl nějakou funkci dodělat a aplikaci do storu přeci jen protlačit? Jaká funkce by to podle vás měla být? A Stáhli byste si ji?

Převzato z Dominokova blogu
Můžete jej sledovat na LinkedInu

Nepřehlédněte

Data Talk: Petr Nemeth (Dataddo)

Data Talk: Martina Gelnerová (Apify)

20 let s Facebookem

Data Talk: Ivo Pleva a Michal Bočvarov (Dopravní podnik Ostrava)