Ať už děláte cokoliv, všímavost je vždy na dosah, stačí se jen nadechnout a vydechnout a plně zaměřit pozornost na to, co právě teď děláte.
Prastaré východní moudrosti, tradice a techniky kultivace mysli a ducha se díky poznatkům z neurověd dočkaly jisté rehabilitace a masivní popularizace v západním světě. Ta má samozřejmě i svou odvrácenou stranu (kdo nemedituje a nemá svého guru, je „out“), ale její pozitiva převládají.
Svou mysl můžeme trénovat
Moderní věda nám dává nový impuls pro obrácení se ke svým vnitřním zdrojům a nespoléhání na vnější berličky. Ukazuje nám, že se náš mozek mění podle toho, jak ho používáme. Že skutečně můžeme svou mysl trénovat. Že můžeme cíleně pěstovat duševní schopnosti a zvyšovat kvalitu své koncentrace i relaxace. A že si můžeme v konečném důsledku opravdu sami v životě budovat a prohlubovat vyrovnanost, produktivitu, spokojenost a laskavost.
Pojďme se spolu (v dalších článcích k tématu) podívat na to, jak se v rostoucí záplavě akcí a informací s nálepkou „Mindfulness“ či „Všímavost“ vyznat. Jak se všímavost liší od prosté pozornosti. Jak může cílené zastavování se pomoci k větší bystrosti, flexibilitě a svobodě v rozhodování. Jak může mít „pouhé“ soustředění se na přítomný okamžik tak silný vliv na zvládání stresu, odolnost a výkonnost, psychosomatickou pohodu, emoční inteligenci i kvalitu vztahů.
Naučíte se velmi přístupné techniky, které se vám už při pár minutách „duševního tréninku“ párkrát denně mohou odvděčit nečekaně silným efektem.
— Zuzana Ruman Koláriková, Consultant and Project&People Driver at ODYSSEYcz