Jan Mašek: "Spoločnost se dá změnit skrz firmy." (INSP.EAT podcast)

Jan Mašek je networker. Ak sa pohybujete v podnikateľskom prostredí v Čechách, tak je málo pravdepodobné, že niekto z okruhu vašich známych Honzu nepozná (ak ho teda nepoznáte priamo vy). Založil sieť Red Button, ktorá je veľmi zaujímavým experimentom združujúcim freelanerov, agentúry, konzultantov, či podnikateľov. A misiou siete je pomáhať zmenám v spoločnosti - prostredníctvom zmien vo firmách. V rámci Red Button stojí za projektmi Brain&Breakfast, R(e)B(e)Leader, či jeho známy newsletter Shortcut.

Honza je veľmi inšpiratívny človek a v podcaste sa bavíme napríklad o jeho disciplíne. Ako dosiahnuť, že každé ráno o šiestej pláva? Ako si dokáže nájsť čas na čítanie? Aký má trik na zapamätanie si ľudí? A okrem toho sa samozrejme bavíme o našej častej spoločnej téme - knihy.

Pozrite si video z nášho spoločného rozhovoru vo Vnitroblocku, prípadne si vypočujte podcast s desiatimi bonusovými otázkami (Apple Podcast: https://bit.ly/inspeatpodcast, Spotify podcast: https://bit.ly/inspeatspotify).

INSP.EAT môžete podporiť na Patreone: http://patreon.com/tinoforbidden

Všetky odkazy na knihy nájdete na https://otherthanothers.com/janmasek

Shownotes k podcastu:

1:54 “V momentě, kdy tady budou zdravé firmy, s dobrýma leadrama a lidi nebudou naštvaní a budou se soustředit na to, aby se učili, aby se vzdělávali, tak to plivnou na svoje rodiny, změní se vzdělávací systém, atd. V Red Button věříme tomu, že změnit společnost se dá skrz firmy.”

2:06 Vysvetlenie fungovania siete Red Button, ktorú Honza Mašek vytvoril

8:47 “Je vidět, že když se sejdou kvalitní lidi - ne jenom kompetenčně, ale i hodnotama a mindsetem - tak to prostě jde.”

8:58 “V Red Button máme tři základné hodnoty: respekt, expertízu a sdílení.”

9:05 “Když někdo něco hodně umí, tak je častokrát divný.”

10:36 “Důležité je seběvědomí, že jsi si vědom své expertízy. A v momentě, když jsi si vědom, tak ji můžeš nabídnout. V momentě, když jsi sebevědomý, že máš něco unikátního, tak najednou nemáš konkurenci. A můžeš spolupracovat i s lidma ze stejného oboru."

15:32 “Zvýšení kapacity člověka by vyřešilo spoustu věcí."

16:22 “Hrozně rád potkávám lidi. Ale nesmím to přepísknout, protože potom jsem z toho hodně unavený.”

17:16 “V podnikání musí být disciplína. Kdo si to nezažil, tak si toho neváží.”

18:31 “Část mojí práce je učit se od těch lidí a o těch lidech. V momentě, kdy to know-how mám, tak můžu pro ně vyhledávat příležitosti na trhu."

19:08 Work / life balance

31:11 Studená voda a otužovanie: “Studená voda je pro mě spřítomění."

40:30 Trik Honzu ako networkera na zapamätanie si ľudí, mien a tvárí.

47:32 Keby môžem za život prečítať len tri knihy…

49:30 “Když řekneš o někom, že mátalent, tak to dopředu vzdáváš, protože si řekneš ‘já nikdy nemůžu bejt jako on."

49:44 “To je ta dřina. My tomu v Red Buttnu říkáme ’To smrdí lopatou.’"

51:01 Veľa ľudí hovorí, že nemá čas čítať. Ako si nájdeš na čítanie? “To, že na něco nemáš čas, znamená, že to není tvoje priorita.”

51:47 “Čtu, kde můžu."

55:43 Dal by si radu sebe samému v dvadsiatich? “Ne. Ty si musíš projít spousty skušenostma, ať jsou dobré nebo špatné.”

Red Button (https://www.redbutton.cz/)
Brain & Breakfast (https://www.brainbreakfast.cz/)
Red Button ZOOM (https://zoom.rba.cz/)
Newsletter Shortcut (https://mailchi.mp/masek/shortcut)

Shot with GoPro Hero 8