Andrej Kiska: Morální povinností úspěšných je pomáhat

„Můj život byl relativně nudný,“ řekl na počátku své přednášky Andrej Kiska. Kromě úlohy prezidenta Slovenska za svůj život dokázal vybudovat úspěšnou firmu, pomoci rodinám, které postihla rakovina, nebo třeba vyrábět sendviče. O životní lekce, které se za svůj „nudný“ život naučil, se podělil na snídani plné inspirace Brain & Breakfast.

Když před pár lety slavil Andrej Kiska své padesátiny, oblékl si košili, která u jeho přátel budila lehké pobavení. Přesto mu dodnes visí ve skříni a pravděpodobně tam ještě dlouho zůstane. Připomíná mu totiž lekci, kterou se před téměř třiceti lety naučil ve Spojených státech.

„Vždycky, když se na ní podívám, tak si uvědomím, že dnes můžeme být úspěšní, mít krásná auta, jezdit na dovolené, našim firmám se může dařit, ale to vůbec vůbec nemusí být trvalé a může se to všechno změnit.“
Andrej Kiska

Cesta k této lekci vedla přes sto odpracovaných hodin týdně po dobu sedmi měsíců a přes minimum spánku přerušovaného běháním švábů ve vlhkém bytě tisíce kilometrů vzdáleného od rodiny. Americký sen, který Kiska po revoluci ve Spojených státech zkoušel prožít, se nevyvíjel přesně podle jeho představ. Změna přišla až ve chvíli, kdy se rozhodl pro návrat na Slovensko a dostal nabídku na místo evropského ředitele americké firmy, která se právě rozjížděla.

Společnost však za pár měsíců zkrachovala a s ní kromě Kiskova amerického snu zmizely i veškeré úspory vydělané prací na benzínce. Akcie společnosti, které nakoupil, se s jejím bankrotem staly bezcennými. „To období jsem nazýval malým peklem. Když se k němu ale nyní vracím, stále si uvědomuju, jak pro mě bylo důležité takovou etapu života zažít. Co mi to dalo? Pokoru, obrovskou pokoru.“

Pokora mu pomohla zvládnout období pekla a zároveň nebrat úspěch jako samozřejmost. Aby na to nikdy nezapomněl, schovává v šatníku právě tu košili, které se jeho přátelé smáli a kterou kdysi v Americe koupil za osm dolarů.

„Život nás všech se hýbe v sinusoidách. Jsou doby, kdy se nám daří a všechno nám jde. A najednou se nedaří a padáme. Důležité je si uvědomit, že se v tomto pohybujeme. Hýbeme se jako osoby, země i společnosti.“
Andrej Kiska

Díky tomu neusnul na vavřínech ani v době, kdy byl spolumajitelem úspěšné firmy zaměstnávající 500 lidí a o peníze se starat nemusel. Začal si totiž klást otázku, k čemu mu jsou peníze, když lidé, kteří neudělali nic zlého, nic nemají. „Být bohatý není hřích, pokud si člověk uvědomuje, že jeho povinností je podělit se o svůj úspěch s těmi, kteří v životě tolik štěstí neměli. Jsem přesvědčený o tom, že je morální povinností úspěšných lidí pomáhat a vracet část toho, co v životě dostali,“ řekl.

Firmu proto prodal a rozhodl se věnovat charitě. Pomoc neziskové organizace Dobrý anjel (v Česku nadace funguje pod názvem Dobrý anděl) směřuje k rodinám, které zasáhla rakovina a dostali se kvůli tomu do finančních potíží. Za třináct let, po které funguje, se nadaci podařilo přerozdělit až 100 milionů eur.

Nakonec se dostalo i na politiku. Pro vstup do ní se rozhodl, když viděl, že v roli filantropa může pomoci jen pár lidem, systémovou změnou by však mohl pomoci s řešením problému. „A tak jsem se rozhodl, že do té špíny půjdu,“ říká s nadhledem.

Připadá vám snad příběh Andreje Kisky nudný?

Zaujalo?

Záznam celé snídaně s Andrejem Kiskou si můžete pustit z videozáznamu nebo jako podcast:


Kam dál?

Jaké zajímavé hosty jste mohli potkat na předchozích slovenských snídaních Brain & Breakfast? Například vizionáře a podnikatele Juraje Málika →

Nebo výrobce prvních elektrokol na světě, které byly vytištěny na 3D tiskárně, Patrika Paula →

Další Brain&Breakfast ve znamení štěstí a inovativních nápadů podnikatele a vizionáře Juraje Málika

Pohled Juraje Málika na úspěch se v mnohém liší od toho, co byste od úspěšného podnikatele čekali. Nechce být největší, nejlepší ani nejbohatší. Juraj Málik, další průvodce inspirativní přednáškou Bra…

O čem mluvil jeden z nejúspěšnějších slovenských designéru současnosti na poslední Brain&Breakfast?

Víte, že existují elektrokola vyrobená pomocí 3D tisku? Pokud ne, tak o to příjemnější zjištění pro vás bude, když vám řekneme, že společnost, která tento produkt světu představila, pochází ze Slovens…

Nepřehlédněte

CZECHárna Petra Beneše: Zdeněk Valut

Brain&Breakfast s Eliškou Podzimkovou a její ilustrovaný svět

CZECHárna Petra Beneše: Leoš Kubiček

CZECHárna Petra Beneše: Martin Klčo