Víte, že existují elektrokola vyrobená pomocí 3D tisku? Pokud ne, tak o to příjemnější zjištění pro vás bude, když vám řekneme, že společnost, která tento produkt světu představila, pochází ze Slovenska. Jak kolo vznikalo a v čem jsou jeho výhody, představil na další Brain&Breakfast zakladatel společnosti KINAZO, Patrik Paul.
Příběh kola značky KINAZO se začal vyvíjet již v roce 2010, kdy se tým designérů a kreativců pod vedením Patrika Paula potýkal s problémem. Design, který vymysleli, předběhl svou dobu. Z toho důvodu neexistovala odpovídající technologie výroby. Řešení si je ale nakonec našlo samo – oslovila je 3D tiskárna se sebevědomím, že si s jejich návrhem poradí. A to ještě v době, kdy se o 3D tisku téměř nemluvilo.
Přestože je od tohoto tehdy nezvyklého řešení mnozí odrazovali, Paul byl přesvědčený, že 3D tisk je budoucnost. „Byli jsme netrpěliví a nechtěli jsme pár let čekat, než na trh přijde evoluce v podobě elektrokol a samotných 3D tiskáren. Tak jsme s tiskem začali experimentovat už v roce 2010,“ řekl při přednášce na svých raňajkách.
„Osobně věřím, že 3D tisk je budoucnost. Myslím si, že se ještě dožijeme toho, že bude absolutně běžné, že se bude tisknout téměř všechno.“
Start však nebyl tak snadný, jak si Paul představoval. „Zkoušky a omyly nás provázely celou cestou,“ říká s úsměvem Paul, když popisuje, jak pod ním první 3D tiskem vytištěný rám kola rupl. I přes počáteční neúspěch však 3D tisku tým věřit nepřestal. Imponovala jim flexibilita výroby nabízející tvůrčí svobodu, minimum odpadu a okamžitá možnost úpravy designu.