Chief Energy Officer a jeho energetický audit

To je pozice, kterou jste ještě asi nikde nezaznamenali. Já si nicméně myslím, že by takovým CEO měl být v podstatě každý lídr, který vede lidi, tým, organizaci. V poslední době jsem pochopil a docela se tomu teď věnuji, že „energy management“ je o hodně důležitější než „time management“. Jinými slovy, k čemu je vám čas, když nemáte energii. Jsou momenty, kdy uděláte spoustu věcí v krátkém čase a naopak momenty, kdy neuděláte nic za 3 hodiny. Energie je to, oč tu běží. Jeden chytrý pán kdysi řekl, že energie je více než intelekt. Velmi s ním souhlasím.

Storyous
Storyous

Nabíječe vs. vysavače

Nyní to víme, tak co s tím? Všude kolem nás jsou zdroje energie a také věci, které ji ubírají. Říkejme těm druhým třeba vysavače. Mým osobním vysavačem je práce na něčem, co mi nedává smysl, práce na něčem, co jde proti mým hodnotám. Je to taky rozhovor s negativní osobou, energetickým upírem. V pozici „hired gun“ jsem se párkrát dostal do situace, kdy mi nadřízený přestal důvěřovat. To mě vysálo zcela. Absence důvěry je jako vysavač s výkonem, který by normami EU jistě neprošel. Najde se i pár věcí, které jsou zcela nasnadě – málo spánku, více alkoholu než je zdrávo nebo třeba rýmička.

Na druhé straně jsou nabíječe. K nim v mém případě patří vše, co mě baví. Když se učím a jsem zcela soustředěný, dostávám se do stavu flow. Tony Robbins často říká: „Where focus goes energy flows“. Když si dám ráno ledovou sprchu nebo si jdu zaběhat, je to jako bych si dal injekci energie rovnou do žíly. Teď sedím u stolu, svítí na mě slunce, píšu a poslouchám skvělou hudbu. Je to jako extrémně silný energy drink. Zadarmo a bez vedlejších účinků.

Máte v týmu nabito?

Co platí pro vás, platí i pro vaše týmy, vaše organizace. Má převážná část aktivit, na kterých pracuje váš tým jasný smysl? Ví, proč dělají, co dělají? Velmi často pozorujeme, že lidé ve firmách nejsou schopni artikulovat, jaká je strategie firmy, kam firma směřuje. Globálně až 85 % lidí nezná strategii firmy, pro kterou pracují.

Vnímate, jaká je u vás nálada? Převažuje růstové nastavení mysli? Je sklenice napůl plná? Mají všichni po vysokých výkonech čas na oddech, a to v průběhu dne i v průběhu týdne, měsíce a roku? Jdou v této věci lídři příkladem? Pokud nejdou, budou vaše well-being programy vyhozené peníze.

Pojďme ještě dál. Pracují lidé v prostředí, kde se mohou dobře soustředit, na to, co dělají? Open space může být neuvěřitelný vysavač, pokud nejsou dobře nastavena pravidla, jak ho využívat, jak kombinovat čas na interakci s ostatními s časem v bublině, kdy se každý může dostat do svého flow. A úplně na konec se zamyslete (ale tím jsem měl asi začít), jestli posilují lidi své silné stránky, nebo je nutíte do něčeho, v čem zřejmě nikdy špičky nebudou?

Pochopte vaše vysavače a nabíječe. Udělejte si ve firmě energetický audit. Celé to je o zvědomění a pojmenování toho, co tým vysává a co nabíjí. Chce to i doplnit si některé znalosti na dané téma. Pro začátek můžete použít retrospektivu jako nástroj. Pokud se vám podaří vědomě řídit energii ve vaší organizaci, věřte, že vám vyroste jak produktivita, tak kreativita. Posílíte pomyslně jak levou, tak i pravou hemisféru vaší firmy.

Culture Creatives
Culture Creatives