O životě v korporacích a firemní kultuře

David Vrba má spousty zkušeností s prací v korporátech i vedení lidí. Pracoval v Linetu, Zátiší a více než osm let ve 3M. Zde se vypracoval na pozici Managing director. V dnešním rozhovoru s Danem Tržilem se rozpovídá o vysokých pozicích ve firmách, i o řízení lidí a procesů.

“Pozice lokálního generálního ředitele je vrchol kariéry z pohledu spokojenosti,“ vysvětluje Vrba v další části rozhovoru. Zde popisuje, jak se firmy vlastně řídí. On sám se vždy dívá hlavně na čtyři ukazatele – oblast lidských zdrojů, strategii firmy, jaké kroky jsou lidé schopni vykonávat a jak je firma zdravá z finančního hlediska. Dodává, že jeho oblíbenou částí je hlavně zkoumání prvních dvou ukazatelů. „Není nic toxičtějšího ve firmě, než situace my a oni,“ říká Vrba a dodává, že když bojují různá oddělení firmy spolu navzájem, nezbývá energie na boj s konkurencí.

O manažerských pozicích tak má velký přehled. Kromě zmíněných firem působí jako partner v Cocumě, jako partner a spoluzakladatel v Digiskills a zakládající člen Red Buttonu. Dojde i na téma firemní kultury. Na to, jak taková kultura ve firmě vlastně vznikne a jak ji může schopný CEO podpořit, či zničit. Řeč bude i o budoucnosti ve firmách, podle Vrby totiž velkou část práce brzy zastane umělá inteligence a na ředitelích a manažerech tak bude, aby byli více lidští.

V rozhovoru s Davidem Vrbou se ještě dozvíte:

  • Co považuje za vrchol své kariéry
  • Jaká je role CEO při tvorbě firemní kultury
  • Jak se mění taková kultura v gigantech, jako je Microsoft
  • Kdy a proč se David rozhodl odejít z velkých firem