Vladimír Dzuro: Z masakru tisíců osob můžeme vinit i fake news

Detektivky, akční filmy a představa, že práce v největší policejní organizaci světa bude stejná jako ve fiktivním světě, přivedla Vladimíra Dzura, vyšetřovatele z české kriminálky, v 90. letech do Interpolu. Netrvalo však dlouho, než si uvědomil, že jde o značně zkreslenou představu. O zkresleném pohledu na svět a dopadech fake news v oblastech sužovaných konfliktem, povyprávěl na prosincové snídani Brain&Breakfast.

Akce, kterou Dzuro v Interpolu očekával, se nedočkal. Začal se tedy rozhlížet po jiném uplatnění, které ho zavedlo do války probíhající v oblasti bývalé Jugoslávie. Zde měl na starosti vyšetřování válečných zločinů pro tribunál pod Organizací spojených národů.

„Nebyla to invazní válka, jako třeba druhá světová, kdy Německo přepadlo Evropu. Tohle byla válka sousedů. To je podle mě daleko strašnější, protože lidé, kteří spolu žili v míru od konce druhé světové války, ženili se a vdávali mezi sebou, slavili ortodoxní a katolické Vánoce a muslimské svátky, tak najednou vzali zbraně a začali se zabíjet.“
Vladimír Dzuro

Zkoumání pozadí konfliktu vyšetřovatele přivedlo mimo jiné k fake news a vlivu na životy a akce lidí žijících v konfliktním a post-konfliktním prostředí. V případě falešné zprávy ve srbských médiích bylo například v roce 1994 zabito kolem osmi a půl tisíce lidí. Kvůli jiné fake news skončil život osmiletého dítěte, jehož jediným cílem bylo získat baterie do walkmanu.

O čem dalším Vladimír Dzuro mluvil?

  • Co mohou fake news způsobit a jakou měrou zasáhly do balkánského konfliktu?
  • Kdo využil fake news, aby se dostal k moci?
  • Co bylo náplní práce Vladimíra Dzura a jak se mu podařilo zatknout válečného zločince zodpovědného za smrt stovek lidí?

Zaujalo?

Na tyto otázky najdete odpověď v záznamu snídaně, podcastu nebo v knize Vyšetřovatel, kterou Vladimír Dzuro ze svých zážitků sepsal.

B&B: Smrtící Propaganda - fake news v post-konfliktním prostředí

B&B: Smrtící Propaganda - fake news v post-konfliktním prostředí

Vladimír Dzuro, emeritní policejní rada, se narodil v Kladně a dětství prožil v Buštěhradě. V letech 1983 až 1995 pracoval jako kriminalista pro Policii České republiky, nejprve u Kriminální policie v Praze 10…


Kam dál?

Zajímá vás téma pomoci v oblastech, které kromě konfliktu sužuje hlad nebo nedostatečná zdravotní péče? O tématu pohovořil lékař Vladimír Krčméry

Finančně i materiálně v konfliktních a post-konfliktních oblastech působí i neziskové organizace. O fungování Člověka v tísni promluvil Šimon Pánek →

Vladimír Krčméry: Každý se může stát hrdinou

Vladimír Krčméry: Každý se může stát hrdinou

Než Vladimír Krčméry usedl na křeslo v bratislavském klubu pod lampou, myslel si, že na jeho ranní přednášku, která byla součástí inspirativních snídaní Brain&Breakfast, přijdou jen důchodci. Brzká ra…

Šimon Pánek: Hodnotový leadership je investicí do horších časů

Šimon Pánek: Hodnotový leadership je investicí do horších časů

Když Šimon Pánek, který byl dalším hostem přednášek spojených se snídaněmi Brain&Breakfast, vysvětluje, jak se dostal k založení a vedení Člověka v tísni, vzpomíná na dobu, kdy si jako malý četl knihy…