Jak na rozjezd firmy

Momentky z prvního roku — byla to jízda! ;-)
Momentky z prvního roku — byla to jízda! ;-)

Tak už je to rok, co jsme založili inovační lab. A abychom to neměli ani trochu jednoduché, začali jsme stavět firmu úplně na zelené louce — bez klientů nebo investora. Po roce jsme pořád ti stejní nadšení kluci. Akorát s týmem, zázemím, značkou a klienty jako ČSOB, Česká spořitelna nebo Economia.

V současnosti spolupracujeme s těmito skvělými klienty.
V současnosti spolupracujeme s těmito skvělými klienty.
Sice jsme pořád ještě na začátku, ale jsme hrdí na to, jakou cestu jsme zatím ušli. A aby tento článek nebyl jenom sebechválící tlachání, shrnu naše klíčové úspěchy i neúspěchy do praktických tipů. Možná zrovna přemýšlíte, že začnete podnikat nebo jen chcete nakopnout stávající byznys. A třeba vás to v něčem inspiruje.

Proč se rozjezd firmy povedl

Rezonuje s námi citát Reida Hoffmana, zakladatele LinkedIn:

Podnikatel je ten, kdo skočí z útesu a staví letadlo ve volném pádu.
Podnikatel je ten, kdo skočí z útesu a staví letadlo ve volném pádu.

Když o tom přemýšlím, tak jsme z útesu skočili s konkrétními plány letadla v kapse. Měli jsme jasnou propozici, byli jsme s parťákem sehraní a prostě tak nějak věděli, jaké budou další kroky. A hlavně jsme od začátku cíleně podchycovali následující body.

1. Kvalitní síť a kontakty

Můžete mít sebelepší propozici, produkty či služby, ale když se nedostanete k těm správným lidem, pravděpodobně se vám nepodaří se prodat. Podníkání je o tom umět vyřešit problém konkrétních lidí. Ne vynalézt řešení a doufat, že čas od času natrefíte na někoho, kdo si myslí, že mu pomůže.

Proto naprosto vědomě budujeme a udržujeme vztahovou síť se zajímavými lidmi. Je to časově a energeticky velmi náročná práce, kterou chápeme pro náš byznys jako nezbytnou. A držíme se jednoho základního pravidla — čas s námi musí druhou stranu vždy nějak obohatit. Necpeme lidem apriori naše služby, ale snažíme se pomoct třeba radou, napojením, nebo jenom správnými otázkami. Ověřili jsme si, že když pomáháme nezištně, tak se nám to časem vrátí.

2. Generování přidané hodnoty

Můžete mít sebelepší kontakty, ale když vaše práce negeneruje přidanou hodnotu, tak byznys dlouhodobě neudržíte. Jinými slovy dělat práci pro práci, jakkoliv je nablýskaná, je cesta do pekel.

Tím netvrdím, že naše práce je vždy 100% úspěšná. Sice jsme dokázali takové majstrštyky jako ověřit nápad i s prototypem za 10 dní, ale třeba i zabít 3 měsíce práce celého týmu kvůli výstupu, který klient nechtěl. Neúspěch je přirozenou součástí byznysu. Je ale důležité, abyste přinesli něco navíc, co klienta posune dál. Třeba si jen uvědomí, že má žebřík opřený o špatnou stěnu nebo mu pomůžeme s rozvojem jeho lidí. Zkrátka po uzavření projektu musí mít pocit, že jste mu reálně pomohli, ne jen že se „něco dodalo“.

3. Finanční řízení

Cashlow je základ. Pokud nejste schopni uřídit peníze na vašem firemním účtě, tak buďte raději ještě nějakou dobu zaměstnaní a učte se.

Proč to píšu? Nám oběma zakladatelům velmi pomohlo, že jsme si v našem bývalém zaměstnání mohli vyzkoušet tzv. intrapreneurship. To je možnost budovat firmu ve firmě, kde spoluzodpovídáte za finanční výsledky, ale provoz zajišťuje zaměstnavatel. To, že jsme si to mohli zažít nás oba velmi obohatilo (díky, kluci ;-). Pokud na to nemáte nervy, doporučuji zvážit i tuhle možnost. Třeba je to pro vás optimální varianta mezi zaměstnáním a podnikáním.

A ještě si dovolím praktické tipy. Na finanční řízení a reporting nám zatím úplně stačí Google Sheets a pár vzorečků. Účetnictví a daňové poradenství outsourcujeme. Takže jednou měsíčně pošleme doklady účetnímu, který nám vše zaúčtuje a postará se o DPH, mzdy apod. Mimochodem, DPH se odvádí každý měsíc, takže si dávejte bacha na splatnosti vašich faktur. To, co spolehlivě nabourá cashflow je nutnost poslat 21% částky z velké faktury, když vám peníze přijdou třeba až měsíc potom.

4. Procesy a nástroje

Asi si říkáte, proč firma o pár lidech potřebuje procesy. Neděláme to pro teď, ale abychom byli připraveni na budoucnost. U nás tomu říkáme „broušení seker“.

Když jsme byli ještě dva, rozhodli jsme se pořídit CRM Raynet. Proč? Zaprvé jsme chtěli ukládat důležité informace na jedno místo, za druhé jsme si v praxi vyladili proces, ze kterého nyní těží ostatní lidé v týmu. Na jedno kliknutí mají k dispozici relevantní informace a kontext. Informovanost uvnitř firmy je klíčová. Proto posíláme každý týden interní newsletter, aby nikomu nic neuniklo.

Co se týče dalších nástrojů, tak na tyhle nedáme dopustit:

  • Harvest pro zpětnou kontrolu, zda máme správně namířený focus.

  • Forecast pro….forecast projektů :)

  • Wundelist, kde zadáváme operativní úkoly. Mimochodem během prvního roku jsme dokončili 774 úkolů.

  • Slack pro komunikaci + mnoho velmi zajímavých integrací a botů.

  • Veškeré dokumenty sdílíme na Google Drive.

5. Kultura

Už od začátku stavíme firemní kulturu, ve které se lidé nebojí dělat chyby a riskovat. Každý fail navíc dokumentujeme pro další generace. A světe div se, když už něco poděláme, tak se to příště neopakuje.

Naše zeď failů.
Naše zeď failů.

Po každém projektu a každý měsíc máme retrospektivu, kde přemýšlíme, jak věci ještě vylepšit. Kaizen je nedílnou součástí naší kultury. Každý týden máme interní vzdělávání. Říkáme si feedback-driven firma — na všechny výstupy dáme „druhé oči“, nebojíme si říct o pomoct. Udržujeme pravidelné strategické porady, kde se cíleně odstiňujeme od běžné operativy a přemýšlíme o budoucnosti, zda jdeme správným směrem.

Možná si říkáte, zda kromě všeho toho stíháme ještě pracovat. Ano, je to velmi časově náročné. Ale my věříme, že budování kultury a správných návyků nás posouvá rychleji než krátkozraká honba za co největším obratem.

6. Zázemí

Firemní zázemí je nedílnou součástí kultury. Dneska už sedí celý tým v naší kanceláři v Holešovicích, na kterou nedáme dopustit.

Náš milovaný kanclík, který jsme si vybavili postupně.
Náš milovaný kanclík, který jsme si vybavili postupně.

Nicméně na kancelář a vybavení jsme nejdřív museli vyrůst a vydělat. Prvního půl roku jsme sídlili v coworkingu. Řekli jsme si, že když chceme dostát svému jménu a být out of the box, tak se přece nemůžeme zavřít v obýváku. Výběr jsme rozhodně nepodcenili — udělali jsme si rešerši a pár míst si osobně prošli.

Nakonec jsme si vybrali Opero. Jednak se jedná o bezkonkurenčně nejhezčí místo s genius loci (je to v dobrém slova smyslu „posh“, což máme rádi :). Ale hlavně to řídí skvělí lidé, kteří nám poskytují servis, zázemí i dobrou energii. I když už máme vlastní kanceláře, stále si udržujeme členství.

Tady se zrodili Outboxers— coworking Opero.
Tady se zrodili Outboxers— coworking Opero.

7. Prioritizace

Podnikání značně rozšiřuje paletu věcí, které musíte mít pořešené. Mám na mysli hlavně papíry — smlouvy, doklady, BOZP, NDA,…což je fakt vopruz. K tomu máme snad jedinou radu. Než se do něčeho pustíte, vždy si spočítejte, jestli je dražší řešit byrokracii vlastními silami, nebo to raději svěřit odborníkům a věnovat se vlastnímu byznysu.

Na čem musíme zamakat

Abyste si nemysleli, že je všechno úplně sluníčkové, tak se docela dost věcí nepovedlo a rozhodně se na to budeme zaměřovat v dalším roce.

1. Lidi

Není nic lepšího, než trávit čas a pracovat s lidmi, které máte rádi a prací se opravdu bavíte. To se povedlo a jsme za to vděční. ALE… u pár lidí jsme adaptaci prostě podcenili. Prostě ne úplně každému vyhovuje přístup „Tak a teď tě hodíme do vody a plav“ nebo „Vzali jsme tě, abys nám říkal, co máme dělat“. Proto spouštíme naší intrapreneurship akademii, kde interním (a nasledně i lidem zvenku) poskytneme vzdělávací program a zázemí, aby postupně vstřebali náš systém práce.

2. Vlastní produkty

Náš byznys model nechceme mít založený jenom na službách. Ačkoli nás to velmi baví a naplňuje, chceme i druhou nohu, kterou budeme moci škálovat. První rok jsme zatím vlastní produkt nedokázali pustit, i když jsme tomu dali docela dost času a prostoru. Na druhou stranu, možná je to pro první rok dobře. Znáte to, když honíte najednou 2 zajíce…

3. Reference

Věříme, že děláme práci, se kterou bychom se mohli chlubit. Nicméně v inovačním byznysu je poměrně složité zveřejňovat něco, co se teprve vymýšlí. Náskok před konkurencí je důležitý. Možná v tomto jenom nejsme vůči klientům dostatečně asertivní. Do dalšího roku jsme si slíbili, že o naší práci bude slyšet.

One more little thing…

Tak to je snad vše podstatné, co snese jeden článek. Jedna věc mi přecejen po prvním roce docela „chybí“. Ještě jsme neměli tu čest čelit nějakému opravdovému failu. Protože dobrou firmu prověří až opravdová krize. To, že to jednou přijde, je jasné. Ale jak říkal legendární trenér Ivan Hlinka: „Hlavně se z toho nepo*rat!“.

Legendární Ivan Hlinka. Jeho krédem bylo nedělat věci složitější, než jsou.
Legendární Ivan Hlinka. Jeho krédem bylo nedělat věci složitější, než jsou.

Tak nám držte palce ;-)

— Michal Kardaš, Co-founder at Outboxers

Nepřehlédněte

TIP Davida Vrby #55: Stáli jste už někdy modelem?

Základom slušnej krajiny je slušná firma

Jak najít a ověřit smysluplné nápady

O roli korporací, interní motivaci i životě v sítích

TIP Davida Vrby #54: Jak na naše stavy!

TIP Davida Vrby #53: Firemní kultura!

Scénářové plánování

Levanduľová…

TIP Davida Vrby #52: Hrát nebo vyhrávat?

Leoš Jiřele: SOLEA

#9 HOTCAST Filipa Dřímalky: Erika Vorlová

TIP Davida Vrby #51: Koučování je pro koučovatelné

Digitální podnik budoucnosti, 4. část

#8 HOTCAST Filipa Dřímalky: Rudolf Urbánek

TIP Davida Vrby #50: Jaké máte AQ?

B&B SK: Aký význam má prepojiť svoj biznis na širšiu komunitu?

Digitální podnik budoucnosti, 3. část

TIP Davida Vrby #49: Jste více teenager, nebo mudrc?

Nahoře je člověk sám a nejvíc tam fouká… aneb proč založit správní radu

TIP Davida Vrby #48: „Nevím. To neznám…“

Digitální podnik budoucnosti, 2. část

Chief Energy Officer a jeho energetický audit

TIP Davida Vrby #47: Stres

#7 HOTCAST Filipa Dřímalky: Jiří Mizera

Začarovaný kruh stagnace Česka

Digitální podnik budoucnosti, 1. část

B&B SK: Ak chceš budovať biznis, vybuduj najprv seba

Proč selhávají startupy v marketingu?

TIP Davida Vrby #46: Máte rádi konflikt?

#6 HOTCAST Filipa Dřímalky: Kamil Rataj

TIP Davida Vrby #45: Pomalu, nebo rychle?

O principech svobodné firmy se 70 % hendikepovaných

TIP Davida Vrby #44: Pozor na očekávání

Člověk není kolonka, má svůj osud a příběh

TIP Davida Vrby #43: Psychologie a leadership

#5 HOTCAST Filipa Dřímalky: Magda Pořízková

O životě v korporacích a firemní kultuře

TIP Davida Vrby #42: Lídr učitelem

O digitální transformaci a vyšších maržích

Rozum a intuice musí být v souladu

TIP Davida Vrby #41: Jste ve firmě sladěni?

#4 HOTCAST Filipa Dřímalky: Petr Beneš

TIP Davida Vrby #40: Zážitek, chcete-li prožitek, to je, oč tu běží!

Forbes Insider: Jak napravit vztahy mezi znepřátelenými kolegy z exekutivy?

Najťažšie je budovať seba

TIP Davida Vrby #39: Pravidlo č. 1

Forbes Insider: Jak mám kontrolovat, že zaměstnanci v mé výrobní firmě odvádějí svou práci dobře?

#3 HOTCAST Filipa Dřímalky: Daniel Čapek

TIP Davida Vrby #38: Máte své cíle?

Forbes Insider: Jak ve firmě zavést flexibilní pracovní podmínky?

Petr Skondrojanis: Komunikace v rámci jednotlivých firemních oddělení

RB Podcast: Dan Tržil vyzpovídal Petra Skondrojanise a Davida Vrbu

Michal Šrajer: Demystifikace happiness manažerů

TIP Davida Vrby #37: Super tým!

Wanna be a Culture Jockey? Zapomeňte na to, že firemní kulturu vyladí kávovar

TIP Davida Vrby #036: Brules? Znáte je?

Leoš Jiřele: Proč řídím průmyslové družstvo svobodně a jak se inspiruju Baťou?

Ján Košturiak: Poznámky ke knize Antifragilita

TIP Davida Vrby #035: Rada nad padák

Jak se stává priorita prioritou? Napněte plachty #002

Jiří Filemon Fabián: Podcast o decentralizovaných týmech

Projekty ze života: Petr „Jezevec“ Pouchlý / Court of Moravia

TIP Davida Vrby #034: Ticho mě děsí

ArtBees startuje svůj 3. cyklus kurzů pro začínající podnikatelky

Rozhovor Jána Košturiaka pro MM Spektrum: Připravme se na budoucnost

TIP Davida Vrby #033: Kensho a Satori. Znáte je?

5 tipů, jak na digitální kulturu ve vaší firmě

TIP Davida Vrby #032: Start a přistání

Chovejte se k zaměstnancům jako k zákazníkům, budou angažovanější

TIP Davida Vrby #031: Equilibrium jako kompetence

Montovna dlouhodobou prosperitu nezajistí, část 6.

Opravári sveta a Brain & Breakfast

TIP Davida Vrby #030: BFF

Happiness@Work 2018: Záznamy přednášek

Jak se z přepracovaného mikromanažera stal ředitel přinášející pozitivní energii

TIP Davida Vrby #029: Síla našich standardů

TIP Davida Vrby #028: Lídrova nástrojárna

Montovna dlouhodobou prosperitu nezajistí, část 5.

Případovka solidpixels.: Realizace webu pro UP21

Agilní kultura a leadership

TIP Davida Vrby #027: Linchpin?

CULTmag vol4: Speciál Kariérní pouť

Proč je lepší snažit se o WIN-WIN, než krátkodobě vyhrát na úkor druhých?

TIP Davida Vrby #026: Pink & Ming

Ekonomické zpomalení na obzoru. Záchranným kruhem může být cirkulární ekonomika

Nový podnikatel se smysluplným byznysem je výstup Outboxers

TIP Davida Vrby #025: 50 000 stop nebo 50 stop?

Proč děláme konferenci Happiness@Work?

Forbes Insider: Jak motivovat lidi v době, kdy se firmě nedaří?

Co dělá Chief Happiness Officer a jaká je budoucnost firemních struktur?

TIP Davida Vrby #024: Prvních 100 dní? Pomalu nebo rychle?

TIP Davida Vrby #023: Rovnice štěstí: H=S+V+C

Montovna dlouhodobou prosperitu nezajistí, část 4.

TIP Davida Vrby #022: Čas, nebo energie?

Aktualizováno: 5x Petr Skondrojanis o českých firmách a jejich firemních kulturách. Jak se jimi můžete inspirovat i vy?

Úspěšná strategie: Znamená to být nejlepší, nebo odlišný? | Napněte plachty #001

TIP Davida Vrby #021: Znáte své SS?

Montovna dlouhodobou prosperitu nezajistí, část 3.

TIP Davida Vrby #020: Kšilty a kravaty!

Umělá inteligence vytvoří nové pracovní příležitosti a každoročně navýší světové HDP o 1,2 procenta

TIP Davida Vrby #019: Paměť jako slon

Stroje nás nahradí tam, kde jim nemůžeme konkurovat

TIP Davida Vrby #018: Mastermind

Michal Kalousek: Jak nenaštvat mámu aneb jak inovovat ve velkých firmách

Rozhovor: Jak pracuje Petr Pouchlý AKA Jezevec, kapitán svobodné firmy Court of Moravia

TIP Davida Vrby #017: Hluboko nebo široko?

Budování osobní značky jako cesta k pracovním nabídkám

TIP Davida Vrby #016: Studentem navždy

TIP Davida Vrby #015: Stopa jako vizitka

Jak se vzdělává (Agilní) coach

Reference na Petra Skondrojanise: Cocuma nám pomohla vybudovat dokonalý branding

Průměrnost versus excelence

Play priority poker

TIP Davida Vrby #014: Máte svého šaška?

Petr Beneš: Co Vy na to pane Švarc?

TIP Davida Vrby #013: Jsme průměr(ní)

I ♥ RETRO

Sandra Fridrichová: Frank v Modré pyramidě pomohl nastartovat velké změny

TIP Davida Vrby #012: Nemluvte!

TIP Davida Vrby #011: Na důvěru defaultně

Filip Dřímalka: Od stařičkého notebooku ke korporátním konzultacím

TIP Davida Vrby #010: Jazyk je mocná čarodějka

Montovna dlouhodobou prosperitu nezajistí, část 2.

Filip Dřímalka: Digitální transformace začíná digitálně schopnými lidmi

Montovna dlouhodobou prosperitu nezajistí, část 1.

CULTmag vol3: HR jsou jako prášky

TIP Davida Vrby #009: Transparentnost nade vše!

TIP Davida Vrby #008: „Ten je divnej!“

Filip Dřímalka: IT bylo dříve dominantou IT oddělení, dnes je každý ajťák.

TIP Davida Vrby #007: Máte definovaný „RELEX“ pro tento rok?

Filip Dřímalka: Digitalizace je prostředek k dosahování lepších výkonů

TIP Davida Vrby #006: Korporace je zdrojem všeho zla! Opravdu?

TIP Davida Vrby #005: Přestaňte motivovat!

TIP Davida Vrby #004: „Davídku, napočítej si do 5!“

TIP Davida Vrby #003: Dobré ráno! Ale vážně

TIP Davida Vrby #002: Je tvůj šéf debil? Vyhoď ho!

TIP Davida Vrby #001: „Drama“ do kanceláře nepatří

Jak jsme (ne)zlepšili mezilidské vztahy

Lukáš Kružberský: Bez Romana Stupky by dneska Red Media možná vůbec nebyla

Jed prosperity: Suroviny a dotace

Petr Skondrojanis: Skvělým firmám pomáhám být ještě lepší

Nepoměr žen a mužů ve firmě aneb Zkoušíme vyřešit slepou skvrnu

5 typů zaměstnanců + 1 navíc

Je HR zbytečné?

Fixní kontrakt a vývoj? Recept na selhání

7 problémů rostoucích firem a jejich řešení

Vykašlete se na dojmologii. Klíčové je ověřit nápad u koncového zákazníka

CULTURE ROCKS, pokec na podiu s jedinečnými lídry současnosti

Roman Stupka: Chcete změnit svou firmu k lepšímu? Pak musíte nejdřív změnit sebe

Puberťáci s nálepkou Z vstupují na scénu

Královna Koloběžka – Řízení obchodu „napůl“?

Martin Ruman: Snažit se makat stále tvrději je nesmysl. Jde o to pracovat chytřeji

JAK SE Z TOHO NEPO... v digitální době?

6 kroků jak jen nečekat a začít s aktivním obchodem

Hodnota pro firmu není jen v tom, co víte, ale i co sdílíte…

Václav Lavička: Odhalím tahouny vašeho týmu

CULT vol 2: Nezapomněli jsme si hrát?

Dalibor Pulkert: O odvaze pustit se do vlastního podnikání a posouvání společnosti