Odborníci útočí

V našem složitém světě je každý na něco odborník. Problém je, že kdekdo je ve své odbornosti zahrabán a často zbytečně machruje.

Nedávno jsme chtěli jít s dětmi na šlapadla na Vltavu. Jenže bylo hodně vody, a tak žena volala do provozovny lodiček, zda jsou v provozu. Samozřejmě, že ne! Prý se má podívat na web. Samozřejmě že hydrometeorologický. No tam jasně uvidí, jestli je voda pod 300 (doteď nevíme jakých jednotek) nebo ne. Asi není třeba dodávat, že na dotyčném webu žádné takové jednoznačné číslo nesvítí.

Prokazování odborné převahy je v našem světě běžné. Udělal jsem si mezi známými anketu, kdy jsou nejčastěji frustrováni a kdy si připadají jako blbci. Třetí místo obsadily odborné služby typu IT nebo autoservis, druhou příčku zastávají školy a o první pozici se nerozhodně dělí ordinace a úřady. „Často z úřadu odcházím s pláčem,“ svěřila se paní Kateřina, inteligentní a úspěšná žena.

Mnoho odborníků žije ve zvláštním schizofrenním postoji, že jako oni tomu nikdo nemůže rozumět, ale na druhou stranu přeci základům jejich problematiky musí rozumět každý.

Aby bylo jasno, toto není filipika proti úředníkům, lékařům a učitelům. Existuje hodně takových, kteří jsou milí a snaží se pomoci systému navzdory. Ovšem „odborně vyškolit“ se nás pokouší kdokoliv od obsluhy restaurací až po řidiče dopravních prostředků (vzpomeňme slavnou písničku Řiditel autobusu od skupiny Tap Tap). Mladý a mezinárodně uznávaný vědec Jan Lukačevič mi napsal: „Vědci jsou také super příklad. Ti si nerozumí ani mezi obory.“

Nepřehlédněte