Psychologie úspěšného startupisty: Jak ustát raketový růst firmy a vybudovat skvělý tým

Univerzální recept na úspěšný startup neexistuje. Musí toho secvaknout vícero a nejde pouze o skvělý nápad, jeho perfektní realizaci a dostatek peněz. Zásadní je také psychologická stránka věci, na niž se často zapomíná. Ať už jste začínající podnikatel a právě si stavíte vlastní firmu, nebo do dravého týmu naskakujete, brzy zjistíte, že nelze hledět pouze na výkon, ale je třeba také řešit další aspekty, aby firma úspěšně fungovala.

Ve spolupráci se startupem Soulmio Simony Zábržové, jehož vizí je přinést psychickou pohodu do celé společnosti a pomáhá s tím zatím hlavně firmám, proto spouštíme velký seriál nazvaný Psychologie úspěšného startupisty, v němž se s předními odborníky postupně podíváme třeba na to, jak podpořit své psychické zdraví, jak předcházet syndromu vyhoření nebo jak ve firmě zavést program péče o psychickou pohodu.

V prvním díle píše koučka a mentorka Sandra Fridrichová, která učí techniky komunikace, funkční retrospektivy a pomáhá s nastavením strategie zdravé firemní kultury, o tom, jak ustát raketový růst firmy a zároveň při tom vybudovat skvělý tým.

.......................................................................................

Byli jsme tři, brzy nás bylo deset, dvacet, teď je nás padesát nebo sto. To už je teď vlastně asi jedno. Každopádně opravdu rychle rosteme. Náš skvělý nápad ožívá a firma kvete. Záleží nám na tom, aby se u nás měli všichni fajn, ale už to není, co to bývalo. Přitom máme tolik práce a nemůžeme si dovolit zdržovat se hloupostmi. Jestli vám tohle letí hlavou, okamžitě zabrzděte.

Na samém startu jste všichni dělali všechno, odškrtávali si na jedné plachtě jednotlivé úkoly, rozuměli si téměř beze slov. Růstem jste se ale přirozeně dostali do úplně nové situace a navíc jste pravděpodobně i vy příkladem fenoménu, který možná důvěrně znáte: „Nejlíp si svůj úkol udělám sám.“ A máte pravdu. Nikdo to neudělá přesně tak, jak byste to udělali vy. Má to však svůj limit. Limit, kterému říkáme 24 hodin.

V začátcích samozřejmě dochází i k neshodám a rozdílným názorům. Konflikty si ale dokážete vyříkat a vyřešit doslova za pochodu. Panuje mezi vámi značná důvěra a s rostoucím časem, který spolu trávíte, už víte, co od sebe můžete vzájemně očekávat. Ve skupině do zhruba deseti lidí, kteří jsou si blízcí i osobně a mají možnost se efektivně potkávat jako tým, to funguje téměř jako v rodině.

 • Každý firmě rozumí do hloubky, zná souvislosti nebo má možnost se zeptat přímo u zdroje.
 • Snadno si mezi sebou rozdělíte jednotlivé úkoly a projekty podle toho, kdo je na kterou práci lepší.

Zaujalo? Pokračujte na originál článku, kde vás čekají témata:

 • 1 + 1 rovná se tým
 • Co může nastat?
 • Jak z toho ven?
 • Říkejte, kam jako firma směřujete a proč
 • Pravidelná retrospektiva
 • Dynamické prostředí přináší frustraci
 • Neignorujte budoucí problematické situace
 • Nepodceňte odlišnosti v týmu
 • Mějte na paměti udržitelnost