TIP Davida Vrby #005: Přestaňte motivovat!

Manažer = motovátor. Kde je v této rovnici chyba?

Taky jste slyšeli, že správný lídr by měl motivovat své lidi? Jsem přesvědčen, že to je totální blbost. Inspirovat? Ano. Ale motivovat? To je mýtus. Naopak si myslím, že manažer – reprezentující zaměstnavatele – by měl své lidi přestat demotivovat.

Představte si první pracovní den nového zaměstnance. Většinou se těší, že zažije něco nového. Je rád, že dostal práci, kterou si přál. A ejhle, měsíc s měsícem se setká (někdy to je dříve, někdy později) a úsměv v obličeji je ten tam.

V každé práci jsou věci, které nás nabíjejí, a ty, které nás vysávají. Pokud je těch druhých více, motivace klesá. Prací manažera je identifikovat faktory, které člověka vysávají a snažit se najít cesty, jak je společně odstranit.

Stejně důležité a možná ještě důležitější je pochopit, co člověka baví a nabíjí. Jak na to? Stačí čistá A4, kterou rozdělíte čárou napůl. Do jedné části se svým zaměstnancem seřadíte vše, co ho těší a baví, do druhé to, co ho frustruje. Ostatní už je nasnadě. Jednoduché, ale velmi účinné. Zkuste to hned zítra. A pokud svůj tým nemáte, udělejte si toto cvičení pro sebe.

David