TIP Davida Vrby #007: Máte definovaný „RELEX“ pro tento rok?

Vztahy jsou to, co drží firmu pohromadě.

Když máme v plánech „CAPEX“, tedy capital expenditure, proč nemít taky řádek pro relationship expenditure, tedy „RELEX“? Investice do pozitivních vztahů ve firmě vám taky doručí ROI. Pozor! Jeho výše se ale špatně počítá a vysvětluje CFO. Musíte tomu prostě věřit. Já tomu věřím zcela.

Vztahy jsou to, co nás ve firmě často drží. Vztahy jsou základním stavebním kamenem silné firemní kultury. Je proto nutné se jim systematicky věnovat, tak jak se věnujeme třeba IT infrastruktuře. A ano, někdy to stojí i peníze.

Znám skvělou českou globálně úspěšnou firmu, která má opravdu mega firemní večírek každý měsíc. Někdo by mohl říci: „Utrácení peněz.“ Mnoho studií však potvrzuje, že lidé vnímají svou práci jako smysluplnější, pokud jsou v ní dobré vztahy. To se může týkat obzvláště těch firem, kde je třeba těžké spokojenost zaměstnance podpořit silným posláním nebo nadstandardním finančním ohodnocením.

Podaří-li se vám dostat do situace, kdy se lidé setkávají ve velkém počtu neformálně, i když jim to firma neplatí, máte pomyslně vyhráno. Víte, že se něco opravdu povedlo. Já jsem to zažil vícekrát. A byl to skvělý pocit.

Tedy, nenechejte vztahy náhodě. Věnujte se jim a chytře do nich investujte. Vaší kreativitě se meze nekladou. ROI garantována. :)

David

Nepřehlédněte