TIP Davida Vrby #077: WAIT!

Manažerský tip Davida Vrby. Každé pondělí. K ranní kávě. Tipy z praxe Davida Vrby.

WAIT!

Když jsem dopisoval minulý tip, nechtělo se mi končit. Říkal jsem si, že by se toho dalo ještě tolik říci. Koučování je opravdu skill, který je velmi důležitý, ovšem tak podceňovaný.

Vzpomněl jsem si při psaní na kouče #1 Marshalla Goldsmithe (MG). A teď na rovinu, kdo ho znáte? Je to jediný člověk, který byl 2x zvolen jako #1 v žebříčku Thinkers 50. Koučoval třeba leadership team Alana Mulally v době největší slávy, když postavil Ford znovu na nohy. Mimochodem, to je úžasný transformační příběh.

MG napsal rovněž skvělé knihy. Ta, která mě zaujala nejvíce, se jmenuje „What Got You Here Won’t Get You There“. Jsou to tipy pro manažery, jak se zbavit špatných návyků. Jinými slovy, co se odnaučit. Jedním z nich je, že manažeři příliš mluví (jako první, příliš často, někdy příliš brzy, někdy příliš negativně…).

Skvělým tipem v dané souvislosti je acronym „WAIT“. Ten, pokud vím, není od MG. Opět se omlouvám za angličtinu, ale jinak to nelze. Jde o „Why Am I Talking?“. Proč mluvím? Musím opravdu mluvit? Přidávám hodnotu? Je to relevantní?

Manažeři si často myslí, že musí mluvit za každou cenu, že se to od nich očekává, když už mají nejvyšší plat v místnosti. Jen podotýkám, tím jejich mluvením se často snižuje bezpečí v týmu, což (už víme z minulých tipů) je podle projektu Aristotle hlavní tahoun produktivity týmu. Nemluvíte moc?

A mimochodem, koho odpovědný leadership a coaching opravdu zajímá a chtěl by MG vidět naživo (druhý tip), tak bude v Praze přednášet při příležitosti představení filmu o svém životě už 22. dubna 2020. Pokud máte zájem, napište mi!

— David