TIP Davida Vrby #093: Mrkněte z okna, Johariho okna!

Manažerský tip Davida Vrby. Každé pondělí. K ranní kávě. Tipy z praxe Davida Vrby.

Mrkněte z okna, Johariho okna!

Johari window je skvělý nástroj, který se vám může dnes hodit. Jeho cílem je zvýšit úroveň sebepoznání. Edissonovi ve škole řekli, že je příliš hloupý, než aby se mohl něco naučit. Disneyho vyhodili z prvního zaměstnání pro nedostatek představivosti. Dobře, že oni sami sebe poznali lépe než jejich okolí.

Socrates se tímto úkolem, tedy lepším poznáním sebe sama, zaobíral celý život. My to můžeme zkusit právě teď. Znáte se? Opravdu? Dobrý začátek je přiznat si, že se moc neznáme. Kromě Johariho okna můžeme použít nástroje, se kterými pracuje David Goleman, který popularizoval emoční inteligenci, jejíž součástí právě sebepoznání je.

Nicméně i bez nástrojů sledujme, jací jsme. Jak se právě v této dosti unikátní době chováme, čemu se vyhýbáme. Co nám jde a co nám nejde, kdy a proč prokrastinujeme? Jak reagujeme? Jaké jsou naše fantazie? Vzpomeňte si, co jste chtěli dělat, když jste byli malí? Není čas vaše fantazie oprášit a začít realizovat?

Poznejme tedy lépe, kdo jsme, a zároveň využijme příležitost zadumat, kdo bychom být mohli. Buďme k sobě brutálně upřímní, ale nikoli zlí. Nejhorší, a to nejen z pohledu pozitivní psychologie Martina Seligmana, je se srovnávat s ostatními. Někdo ted‘ zachraňuje svět, já ne. Někdo během dvou dnů předělal všechny své kurzy do online prostoru, já ne…

Jak píše Jordan Peterson ve své knize 12 pravidel pro život, jediné dobré srovnání je srovnání sebe sama se svým včerejším já. V čem jste se zlepšili oproti včerejšímu dni?

Buďte zdraví!

— David