TIP Davida Vrby #037: Super tým!

Manažerský tip Davida Vrby. Každé pondělí. K ranní kávě. Tipy z praxe Davida Vrby.

Super tým!

Dumali jste někdy o tom, jak fungují nejlepší týmy? Co mají společného? Já jsem se dobral k následujícímu. Skvělé týmy sdílí jasnou a srozumitelnou vizi, lidé jsou emočně propojeni a doplňují se v kompetencích. Je to docela zřejmé, ale přesto si to trochu rozebereme.

Každý tým, který něčeho dosáhl, měl vždy dopředu dost jasno v tom, čeho dosáhnout chce. Vize udává směr, přináší fokus, vyjasňuje, co dělat (a hlavně, co ne). Je to smutné, ale stále potkávám spoustu firem, kde zaměstnanci neví, co je firemní vizí, firemní strategií. Podle HBR jde až o 85 % zaměstnanců z celosvětového pohledu.

Čím více spolu členové týmu zažili, čím více toho o sobě ví, čím více času tráví i mimo pracovní prostředí, tím lepší jsou tým. Často slyším: Víš, v práci nejde o přátelství, do práce by se neměly míchat emoce. Co je to za blbost? Práce je přece taky život!

A za třetí, členové týmu by se měli doplňovat v kompetencích a (dodám) v silných stránkách. To se týká také šéfa. On už dávno není ten nejchytřejší v místnosti. Představte si, že byste měli ve fotbalovém družstvu samé útočníky. Sestavit tým podle kompetencí a silných stránek je absolutně klíčové.

Napadá vás ještě něco, co by měl skvělý tým mít? Možná bych měl z pozice své konzultantské činnosti dodat, že týmovou kulturu. Pokud jsou tři výše zmíněné podmínky pro fungování týmu zaručeny, její základy se zcela jistě dostaví. To už je ale další kapitola. :)


David