Brzobohatá a Stachová: Inkluzí starších lidí do týmů se zlepšuje pracovní kolektiv a vznikají neotřelé nápady

Pozvání na další inspirativní snídani Brain&Breakfast přijaly Taťána G. Brzobohatá a Michaela Stachová z nadace Krása pomoci, která se zaměřuje na pomoc seniorům. Přiblížily problémy, které se stárnoucí populací souvisí, ale také možnosti, jak ze stárnutí udělat výhodu, a to především v oblasti práce.

Když v roce 2008 založila bývalá Miss World Taťána G. Brzobohatá nadaci Krása pomoci, nebyla pomoc seniorům ještě takovým tématem, jakým je dnes. Přesto i nyní se publikum, které se ve čtvrteční ráno dostavilo na natáčení snídaně Brain&Breakfast, nedokázalo shodnout na tom, zda v budoucích desetiletích poroste spíše mladší, nebo starší populace.

Brzobohatá se Stachovou proto připravily pár čísel, které mají budoucnost přiblížit. Jaká tedy bude? V roce 2050 bude každý třetí Čech starší než 65 let a lidí nad 85 bude až pětkrát více než je tomu nyní. Tyto údaje na jednu stranu svědčí o vyspělosti naší společnosti, zdravějším prostředí a lepší lékařské péči, na druhou stranu ale také ukazují na trend, na který bychom se měli připravit.

Jednou ze skupin, která by měla o stárnoucí populaci začít přemýšlet jinak, jsou zaměstnavatelé. Za dvacet let totiž nastane doba, kdy bude chybět 700 tisíc pracovních míst. „Měli bychom se zamyslet nad tím, jak zapojíme všechny generace a jak využijeme jejich potenciál,“ vysvětluje Taťána Brzobohatá potenciál ukrytý v lidech v důchodovém věku.

Jak totiž doplňuje ředitelka nadace Michaela Stachová, tak „žádný typický senior neexistuje.“ Přesto se mnoho z nich ještě před dosažením důchodového věku potýká s věkovou diskriminací, takzvaným agismem, kdy zaměstnavatelé místo zkušeností, nabízeného know-how a příležitostí, které jim mohou tito lidé přinést, koukají spíš na datum narození.

„Často se snažíme vzít do týmu lidi, kteří jsou nám podobní a kteří do našich týmů zapadnou. Ale možná by bylo efektivnější zapojit ty, kteří jsou trošku jiní a kteří mohou náš tým nějak obohatit. I jeden člověk, který je jiný, dokáže zbourat stereotypy víceméně hned. Vyplatí se jít do toho rovnýma nohama.“
Michaela Stachová

A nadace se tyto stereotypy snaží bořit, například projektem Zlatá práce, který pomáhá lidem v ohrožené věkové skupině, kterými jsou lidé nad 50 let, pro které by ztráta zaměstnání mohla znamenat konec ekonomicky aktivního života, s přípravou na pohovorem, vylepšením životopisu nebo hledáním firem s inkluzivním prostředím.

Tím se dostáváme ke druhé skupině, na kterou se v rámci pomoci se zaměstnáváním v Kráse pomoci zaměřují – tou jsou sami lidé v (před)důchodovém věku, kteří si často neuvědomují, že dosažením pětašedesáti svíček na dortu nemusí ihned svou práci opouštět. Naopak ti, kteří mají chuť a zájem pracovat, na delším pobytu v práci mohou vydělat, a to i jinak než finančně.

„Vydělají si extra peníze, jsou začleněni do společnosti, neztratí sociální kontakty, mají ze sebe dobrý pocit, chuť do života, jsou aktivní, což má dopad na jejich zdraví a psychiku. Firmám to přináší loajálního pracovníka, člověka s know-how a je to dobré pro kolektiv.“
Taťána G. Brzobohatá

„Záleží jen na nás, jak se tomu postavíme a jestli to využijeme, nebo ne“ uzavírá přednášku ředitelka nadace Michaela Stachová. Krása pomoci se ale zaměřuje i na domácí péči o seniory či o školení dobrovolníků, kteří jim s tímto posláním mohou pomoci.

Zaujalo?

Záznam celé snídaně s Taťánou G. Brzobohatou a Michaelou Stachovu si můžete pustit z videozáznamu nebo jako podcast:

B&B: Stárnutí populace jako hrozba nebo příležitost

B&B: Stárnutí populace jako hrozba nebo příležitost

Stárnutí populace se jako téma objevuje stále častěji. Co to ale znamená pro každého z nás? Máme se bát, že „z práce půjdeme rovnou do hrobu?“ Nebo snad hrozí ještě něco jiného než prodlužování věku odchodu do…


Kam dál?

Staří bývá spojeno i s výčitkami, že jsme neudělali to, po čem jsme toužili. O snaze tento strach překonat byla kniha měsíce, kterou doporučila Radka Horáková →

Další možností, jak strach z něčeho nového, co zaměstnání někoho jiného může být, je naučit se improvizovat →

Radka Horáková: Důležitá životní témata neřešíme, pak toho často litujeme

Každý měsíc vám jeden ze členů sítě Red Button přináší tip na knihu měsíce. Knihu na prosinec zabývající se myšlenkami, které se lidem honí hlavou ve finálních momentech života, vybrala Radka Horáková…

Jiří Charvát a Lukáš Venclík: Každý vaří z vody. Nikdo neví, co dělá

Úvodní věta „většinu práce dneska odvedete vy, ne my,“ překvapila téměř každého, kdo se v tu chvíli nacházel v publiku červencové snídaně Brain&Breakfast. Jiří Charvát a Lukáš Venclík si totiž připrav…

Nepřehlédněte