Petr Šídlo: Rozhodování bez emocí neexistuje ani v magickém světě

Každý měsíc vám jeden ze členů sítě Red Button přináší tip na knihu měsíce. Za inspirací na březen stojí Petr Šídlo, který vybral knihu, která se dívá na procesy rozhodování z pohledu, který by málokdo čekal. Problematiku kniha totiž popisuje na popkulturním fenoménu magického světa Harryho Pottera. Více o knize se dozvíte v textu článku a od samotného Petra ve videu.

Do světa Harryho Pottera většina čtenářů utíká před skutečným životem plným povinností. Eliezer Yudkowsky, autor titulu Harry Potter a metody racionality, však k magii a kouzlům z kouzelnické školy přistupuje opačně a přináší je do skutečného světa.

Odborník na umělou inteligenci jako „správný geek“, jak ho nazval Petr Šídlo, který doporučení na březen vybíral, vzal chování postav a popsal na nich to, co je blízké každému z nás – uvažování nad řešením problémů a rozhodování ovlivňující naše další kroky.

Vznikla z toho publikace, kterou Petr Šídlo označuje za zábavnou inspiraci a „jednu z nejlepších fan-fiction ze světa Harryho Pottera, která kdy byla napsaná.“

„Text je plný humoru, odkazů na kulturu a na skutečné vědecké výzkumy, které nás mají naučit o racionálním myšlení. Mimo jiné nám vysvětluje Harryho kouzelnické kousky pomocí vědeckých metod. Je to zábava, perfektně se to čte.“
Petr Šídlo

Čtivou formou tak autor docílil zpřístupnění tématu kritického myšlení a racionality, přesto nedochází ke zjednodušování. Kniha se tak hodí jak pro mladší publikum, tak pro všechny, kteří se zabývají tím, jak lépe přemýšlet. „Yudkowského pojetí racionality není o suché logice, ale jeho racionalita zahrnuje i emoce, které jsou jedním z důležitých zdrojů našeho rozhodování a přemýšlení,“ popisuje Šídlo.


KNIHA MĚSÍCE ÚNORA: ČLOVĚK A ČAS

Únorovou knihu měsíce o organizaci času vybrala Irena Zatloukalová. Pořídit si ji můžete pořídit pod tímto odkazem.

Emoce jsou právě tím, co nás v rozhodování často dokáže zmást a odvést nás od původně zamýšleného cíle. „Je jednoduché hodnotit úsudky zpětně. Těžké je ale k nim dojít, když stojíte před situací, jste na ni sami a pod vlivem emocí se vrháte na její řešení. Principy rozhodování jsou snadné, ale je těžké k nim dojít,“ uvádí.

„Je to kniha pro všechny, kteří přemýšlí o tom, jak se lépe dostat k věcem, které opravdu chceme, a ne k nějakým chimérám, ke kterým nás vedou emoce, domněnky, představy a někdy také naše okolí.“
Petr Šídlo

Autor knihy Američan Eliezer Yudkowsky se tématem racionality zabývá již delší dobu. Yudkowsky však není psychologem nebo sociologem, dokonce nestudoval ani vysokou školu. Přesto se stal jedním z předních odborníků na umělou inteligenci a strojové učení. Yudkowsky se ve svém výzkumu, který má za cíl zlepšit umělou inteligenci, aby byla lidstvu co nejpřínosnější, začal zabývat procesy, které za chováním a rozhodováním lidí stojí. O své poznatky o uvažování se dělí se čtenáři na svém blogu LessWrong.com.

Pokud vás téma knihy zaujalo a chtěli byste se dozvědět víc, podívejte se na krátké video, ve kterém ji Petr Šídlo představuje.

Rádi byste si knihu přečetli? Můžete si ji stáhnout zdarma jako e-book!


Kam dál?

Nechte se inspirovat také výběrem knih dalších členů sítě Red Button.

Martin Ruman: Rozdílný přístup k řešení problému vzniká v dětství

Každý měsíc vám jeden ze členů sítě Red Button přináší tip na knihu měsíce. Knihu na leden, která na vědeckých poznatcích rozebírá výchovu dětí, vybral Martin Ruman. O jakou knihu jde? Víc vám prozrad…

Radka Horáková: Důležitá životní témata neřešíme, pak toho často litujeme

Každý měsíc vám jeden ze členů sítě Red Button přináší tip na knihu měsíce. Knihu na prosinec zabývající se myšlenkami, které se lidem honí hlavou ve finálních momentech života, vybrala Radka Horáková…