TIP Davida Vrby #052: Hrát nebo vyhrávat?

Manažerský tip Davida Vrby. Každé pondělí. K ranní kávě. Tipy z praxe Davida Vrby.

Hrát nebo vyhrávat?

Za 25 let své kariéry jsem se setkal a pracoval s mnoha lidmi. Až docela nedávno jsem si uvědomil, že ve hře zvané život se potkávám s hráči, kteří potřebují vyhrávat, a s těmi, kteří hrají, protože je baví hra samotná.

Všiml jsem si, že ti první byli v mládí mnohdy aktivními sportovci a doteď si udrželi potřebu soutěžit a vyhrávat. Když si s nimi dáte ping pong, i nyní vás musí porazit. Jsou velmi rychlí a pracovití.

Jejich speciální podskupinu tvoří ti, kteří chtějí vítězit za každou cenu. Často jsou dnes velmi bohatí, často však zapomněli na radost ze hry. Někteří přišli o zdraví, někteří se rozhádali se všemi kolem sebe, protože výhra je, oč tu běží. A ta má své poražené a oběti.

Jsem si vědom toho, že firmy potřebují lídry, kteří jsou hladoví po vítězství. Vzpomínám si na své nejlepší prodejce, ale i kamarády a některé velmi úspěšné podnikatele. Firma a svět potřebují ovšem i ty, jejichž motivací jsou smysl, služba a poslání mnohem více než výhra.

A teď tip. Zcela bych se vyvaroval všech, kteří chtějí vyhrávat za každou cenu. Korumpujících podnikatelů ničících své dodavatele a přírodu, manažerů, kteří musí mít vždy poslední slovo. Těch, kteří makají pro bonus a ve fotbale potřebují vyhrát i nad vlastními dětmi.

Sám sebe vnímám jako hráče, který taky rád vyhrával, ale nyní si užívá více hry samotné. Do které skupiny patříte vy?

David

Nepřehlédněte

Co dělat, když si spolu lidé v týmu nerozumí?

Sara Polak: Stát éru digitalizace nemusí přežít

David Vrba – Chci pomáhat tomu, aby střední věk nebyl vnímán jako krize

PŘEDÁVÁNÍ