V posledních měsících na mě odevšad vyskakují informace, abych investoval. Objevují se slova jako inflace, stakflace, akcie, NFT, krypto, S&P 500, státní dluhopisy, nemovitosti, medvědí trend a mnoho mnoho dalších. Opravdu mi z toho už jde hlava kolem a přemýšlím, pro koho je to dobré.

Věřím, že investice by se měly dělat s chladnou hlavou, rozvážně a udržitelně, proto jsem zainvestovaldo tepelného čerpadla a fotovoltaické elektrárny. Neudělal jsem to ani kvůli válce, ani kvůli odstřižení plynu, ale protože mi to přijde logické a sluší se také říct, že jsem to více než tři čtvrtě roku docela podrobně studoval a konzultoval s mnoha lidmi. Až dlouho po rozhodnutí a samotném objednání teprve následovaly a semlely se věci kolem cen elektřiny a další hrůzy. Ty samozřejmě celé věci dodaly o dost lepší parametry.

Byla to jistě náhoda, ale já bych k tomu přistoupil bez ohledu na nějaký výkyv. Jak jsem již psal, dává mi to osobně velký smysl a prostě to považuji za správné.

Když poslouchám a čtu data třeba z Fakta o klimatu, myslím, že je to jediné racionální řešení a v kombinaci s omezením spotřeby a podpoře lokálnosti asi více jako rodina nevymyslíme.

Z těch businessových zpráv, které jsem zmínil na začátku a které jsou teď opravdu všude kolem na mě, ale dýchá strach. Strach z toho, abych něco neminul, abych něco okamžitě začal dělat nebo už bude pozdě.

Můj plazí mozek volá po rychlé akci, ale myšlenky mě vedou se na celou věc kouknout z trochu širšího kontextu. To, čeho se mám bát, je, že se mi znehodnotí peníze nebo dokonce, že o ně přijdu.

Strach bych měl mít tedy z chudoby, kterou média vnímají jen a jen z ekonomického pohledu. Před časem jsem se proto v klidu zamyslel, do čeho chci investovat.Také mě napadla měna nebo hodnota, kterou investuji. Už samotné zamyšlení nad tím, co mohu investovat, mi přišlo zajímavé. Jsou to samozřejmě peníze, ale také je to určitě čas, pozornost nebo třeba tvorba.

Na první místo jsem si dal vzdělání svých dětí. Pevně věřím, že je to ta správná investice, a třeba školu pro kluky jsme vybírali opravdu dlouho.

Hned v zápětí je jídlo a sport, bez kterého se neobejdu ani já, ani moje rodina. Je tu také velká investice do spánku, kterou nepodceňuji, a také do svého vzdělání. Sám jsem si teď vyzkoušel, díky síťovému učení, kouknout na okraj web3. Pořídil si kryptopeněženku a nějaké to NFT, abych se vzdělal i v této oblasti. Tady nejde o spekulaci a vydělání peněz, ale opravdu o orientaci v prostoru. Před delší dobou jsem si takto úplně stejně pořídil třeba 3D tiskárnu, také se pravidelně účastním všech možných konferencí a diskuzí s lidmi, kterých si nesmírně vážím a kteří jsou v tom, co dělají, opravdu skvělí. Tady se jedná hlavně o časovou investici, bez které ale není nic. Prostudovat něco do míry, abych tom alespoň trochu porozuměl, totiž trvá.Je moc fajn pustit do diskuze co nejvíce úhlů pohledu.

Zároveň se snažím každé takové studium doprovodit o nějaký návyk, protože učení by mělo vést k nějaké konkrétní akci. Jinak je to za mě ztráta času.

Investování do sebe a do svého podnikání mi také dává smysl. Věřím, že mi podnikání dodává tolik potřebnou nezávislost, za kterou se skrývá odolnost.

Nesmím zapomenout na investice do eliminace rizika, které jsou pro mě rovněž investicí do odolnosti a hlavně do klidu a jistoty.

Chudobu tedy ani zdaleka nevnímám jen po ekonomické stránce. Existuje podle mě spousta druhů chudoby. Chudoba vztahů, chudoba pozornosti, chudoba tvorby nebo, a to je asi pro mě nejhorší chudoba, chudoba potřebnosti.

Moc rád bych investoval svoje peníze, čas a pozornost tak, abych maximalizoval ten součet, a na konci dne vzoreček přinesl tu největší odolnost nejen mě, ale i mé rodině, týmu, síti, komunitě a okolí.

_________________________________________________________________________

Tato zamyšlení mi slouží k utříbení myšlenek a zároveň jsou pro mě i tykadlem do světa k dalšímu možnému prohlubování daných témat. Pokud s Vámi text cokoli dělá a jste ochotni věnovat čas a energii jakékoli ucelené reakci, budu za ni v této instantní době, moc rád na mém LinkedIn profilu.

- Honza