Tip Davida Vrby #113: Jste tým? Opravdu?

Manažerský tip Davida Vrby. Každé pondělí. K ranní kávě. Tipy z praxe Davida Vrby.

Jste tým? Opravdu?

Často se setkáváme s tvrzeními typu: „Můj tým má 35 lidí a ...“ Tým v pravém slova smyslu nemůže mít tolik lidí. Může jít o zdravý kmen, jistě ne o tým, alespoň tak, jak o tom mluví teorie.

Ale vážně, myslím, že není špatně někdy zapřemýšlet, co tým opravdu je. Téma dynamika týmu, jak možná víte, mě moc baví, stejně tak jako týmy vést a koučovat. Už jsem jednou psal, že obdivuji Billa Campbella a knihu, která o tomto muži byla napsána. Bill byl koučem leadership týmů Googlu a Applu (ve stejném čase, podotýkám).

Podle úspěšné Ruth Wageman má tým splňovat 6 podmínek. Musí být jasně ohraničený a stabilní. Musí být propojen nějakou vizí a strategií. Tým by se měl skládat ze správných lidí, kompetenčně se doplňujících. Velmi důležitý je design týmu, který sám o sobě určuje mnohé. Nakonec přicházejí podpůrné faktory jako vzdělávání, prostředí, zdroje. Zcela posledním, šestým faktorem je kouč. V tom trochu cítím Wagemanové product placement. Nicméně, z této teorie vyplývá, že tým čítající více než 10 lidí je oxymoron. Jste tým?

Design týmu začíná u tzv. feudálních – šéf a ostatní poslouchají. Znáte to, meeting se ruší, šéf má dovolenou. Tak to je feudální případ. Na druhé straně spektra jsou pak tzv. ‘unbossed’ týmy, kde role rotují, chybí-li team leader, vůbec to nevadí. Na toto téma znám hezkou přednášku Alaina Cardona.

Ovšem mým nejlepším zdrojem pro pochopení fungování týmů je a bude Patrick Lencioni a jeho knihy Death by Meetings nebo The 5 dysfunctions of a team.

Proč to vše píšu? Myslím, že je dobré si uvědomit, co tvoříte, čeho jste součástí, a co můžete očekávat. Moment, kdy jsem tohle pochopil, mi otevřel oči.

Dnes trochu teoretické. Vím :)

— David

Nepřehlédněte

Michal Šrajer - Zdraví jako jeden z pilířů leadershipu

Efektivní rozvoj týmů (CZ) - Eva Mohauptová

CZECHárna Petra Beneše: Pavel Doležal

"Jedna Jedničky" /1on1/1:1