Brain&Breakfast s Dodo Dobríkem - Design jako nástroj společenských změn
Dodo Dobrík je jediný slovenský designér, který získal prestižní ocenění v celosvětové soutěži D&D. Má velmi široký záběr, od motion designu, přes reklamní komunikaci a branding až po vývoj aplikací. Dlouhou dobu se věnoval designu knižních obálek, vytvořil jich víc než 600.
Dodo spoluzaložil a několik let vedl full service reklamní agenturu. Ve svém vlastním start-upu vyvíjel chatboty, díky nimž mohli lidé komunikovat s literárními postavami. Byl součástí týmu bot.media, který během pandemie covidu vytvořil nástroj na zpřístupnění objektivních informací o aktuální situaci. Dále se Dodo podílel na vývoji nástroje pro automatizovanou komunikaci Scena.ai.
Dodo působil jako externí spolupracovník ve Slovenském úřadu vlády, v oddělení Kanceláře bezpečnostní rady, která měla na starost strategickou komunikaci. Stojí i za projektem Dárek pro Putina, v rámci kterého se podílí na organizování sbírek na zbraně.
V červnové snídaní se Dodo zamýšlel nad rolí grafického designu a grafického designéra v současné společnosti. On sám vytváří design, který vychází z potřeb společnosti a pracuje s emocemi. Dodo se svým designem snaží pomáhat, zmírňovat obavy, motivovat nebo podporovat.
Během své přednášky mluvil Dodo o tom, že design má zásadní vliv na kvalitu našich životů. Ať už se jedná o komunikační design, design služeb a procesů nebo o design aplikací. Design může být nejen dobrý, nebo špatný, ale může dokonce i ubližovat.
Pro vysvětlení těchto myšlenek Dodo použil svoje projekty, které ve společnosti rezonovaly především během pandemie covidu nebo v průběhu současného válečného konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem.
Na těchto projektech ukázal, jak pracuje s emocemi. Každý ze zmíněných projektů byl totiž reakcí na některou z běžných lidských emocí.
- láska: Láska vedla k vytvoření chatbotů, kteří lidem umožnili komunikovat například s Malým princem.
- strach: Covid chat pro šíření nezaujatých informací měl zmírnit strach.
- frustrace: Tento pocit stál za vznikem konceptu Neskutečně skutečné, který pomohl obyvatelům slovenských Polonin pochopit, že mohou být hrdí na kraj, kde žijí, i když se může zdát, že tam není nic zajímavého.
- přijetí: Potřeba přijetí byla důvodem pro založení ženského coworkingu BeeLong.
- naděje: Tento tolik potřebný pocit se Dodo snaží lidem dodávat prostřednictvím svého osobního projektu s názvem Herbár Mesta. Dodo fotí rostliny, které vyrůstají z chodníků a píše jejich příběhy.
- smutek, hněv a láska: Jde o o emoce, které vyvolala válka na Ukrajině a vedly k vytvoření projektu Dárek pro Putina.
Dodo představil nový projekt, který by měl spustit letos na podzim. Bude se jmenovat Nenech se napálit. Jak se bavit s názorovými oponenty a s těmi, co nás s*erou a bude zaměřený i na vyvracení dezinformací. Pro účely tohoto projektu využil principy kritického myšlení, které se rozhodl obohatit o práci s emocemi.
Základními stavebními kameny nového projektu mají být tyto čtyři body.
- empatie, vzájemné pochopení nebo alespoň tolerance
- nenásilná komunikace a respektující dialog
- pozitivní komunikace jako inspirace
- posilování jako dlouhodobý cíl
Zaujalo?
Užijte si záznam či poslech a přijďte na další snídani. Těšíme se!
Kam dál?
Brain&Breakfast s Eliškou Podzimkovou a její ilustrovaný svět
Nahlédněte do úžasného světa plného fantazie a krásných ilustrací Elišky Podzimkové. Objevte, jak se takový svět hledá a vydejte se s ní na výpravu na Island, kde vznikal jeden z jejích projektů. Krom…
Brain&Breakfast - Svoboda a zodpovědnost v kontextu dnešní doby
Michael Žantovský v této B&B mluví o neoddělitelných pojmech, které jsou zodpovědnost a svoboda. Pokud člověk není zodpovědný, nemůže být ani svobodný. Jakou souvislost to má v dnešní době?