Brain&Breakfast s Michalem Šrajerem: 10 let štěstí v práci
Michal Šrajer se v zářijové snídani podělil se o svůj příběh matfyzáka, který po škole spoluzaložil firmu a nedlouho poté se stal prvním českým Chief Happiness Officerem a hybatelem hnutí Happiness@Work u nás.
Michal mluvil o tom, proč má smysl se něčím tak neuchopitelným, jako je pocit štěstí, zabývat i v pracovním prostředí. Objasnil, jak se v čase mění pohled leadrů na téma firemní kultury. Zamyslel se i nad tím, jak se svět práce (a štěstí v něm) může vyvíjet v dalších letech.
Jak se Michal dostal k tématu štěstí v práci
Po dokončení matfyzu se Michal podílel na založení studia Inmite. Jednalo se o firmu, která se u nás brzy stala leadrem ve vývoji aplikací pro chytré telefony. Její zakladatelé se firmu snažili budovat tak, aby v ní bylo lidem dobře. V té době Michal zjistil, že přístup k práci a to, jak se v práci cítíme, je i vědecká disciplína. Stal se prvním českým Chief Happiness Officerem a začal se o štěstí v práci zajímat hlouběji.
Z Inmite se brzy, i díky nevšednímu přístupu k lidem, stala velmi známá firma, která získala řadu ocenění. V době, kdy v ní pracovalo asi 40 lidí, se ji rozhodla koupit globální firma Avast. O prodeji firmy společně rozhodli všichni lidé, kteří v ní v té chvíli působili. Přes počáteční pochyby došli k závěru, že pro ně akvizice bude výhodná.
Role Chief Happiness Officera Michalovi zůstala i v Avastu, kde se podílel například na vytvoření interního Grow Shopu. Jednalo se o kurzy čehokoliv, co někoho ve firmě bavilo. Mohl se na ně přihlásit kdokoliv z firmy, kdo měl o dané téma zájem. Díky tomu se lidé začali potkávat i nad jinými než pracovními tématy, což jejich vzájemné vztahy posunulo na úplně jinou úroveň.
Roční cesta kolem světa
Po dvou letech v Avastu se Michal vydal s rodinou na roční cestu kolem světa. Štěstí v práci se věnoval i během cestování, navštěvoval společnosti, v nichž si uvědomují, jak důležitá je v pracovním prostředí spokojenost lidí. Firmy s inspirativním přístupem navštívil například ve Španělsku, Dánsku, v Austrálii nebo v USA.
Po návratu domů zjistil, že vlastně nebylo potřeba jezdit až na druhý konec světa, ale že inspiraci mohl hledat i v ČR. Třeba ve firmě Solea v České Třebové, která se zaměřuje na zaměstnávání lidí s dlouhodobými zdravotními problémy, nebo v Sonnentoru v Čejkovicích. Seznámil se s Jiřím Kleinem, který zavádí principy štěstí v práci u městské policie v Novém Jičíně.
Principy, na kterých stojí štěstí v práci
V průběhu let Michal zjistil, že externí vlivy, jako jsou například plat nebo benefity, nám dlouhodobou spokojenost v práci nezajistí.
Ve skutečnosti jsou mnohem důležitější tyto věci:
- smysluplné výsledky
- hluboké vztahy
- růst a návyky
- zdraví a energie
Projekt Happiness@Work
Před 10 lety se Michal podílel na uspořádání první konference nazvané Happiness@Work. Tato konference měla ukázat, že o lidech můžeme přemýšlet i jinak než jako o Human Resources. O něco později vznikla stejnojmenná firma, která se zaměřuje na přednášky a workshopy zaměřené na štěstí v práci. Zájem o tohle téma se postupně zvětšuje, účastníků konference každým rokem přibývá. Letos se bude konat už 10. ročník.
Propojení s Red Buttonem
Firma Happiness@Work se před několika lety propojila s Red Buttonem. Spojuje je názor, že změny vycházejí z nejvyšších míst ve firmě, od zakladatele nebo od CEO. Proto organizují CEOkomunita.cz, kde propojují leadry a šéfy firem. Vzniká tak prostor, v němž mohou mluvit o tom, jak vést firmu tak, aby byla úspěšná byznysové a aby současně měla pozitivní dopad na lidi a na širší okolí.
Svět rychlých změn
Podle Michala je jediná jistota současné světa v tom, že nás čeká celá řada změn a že budou stále rychlejší. Je přesvědčený, že změny nastaly už i ve světě práce, jenom jsou zatím po světě rozprostřené nerovnoměrně.
Podle aktuálních vědeckých poznatků se zdá, že na neustále se měnící svět, jsou připraveny firmy, které uplatňují následující principy.
- celistvost: možnost přicházet do práce s celou svou osobností
- evoluční cíle: firma reaguje na to, co se děje kolem ní, a směřuje k tomu, že něčím větším přispěje lidem uvnitř i venku
- sebeřízení
Zaujalo?
Užijte si záznam či poslech a přijďte na další snídani. Těšíme se!
Kam dál?
Brain&Breakfast s Filipem Dřímalkou - Budoucnost (ne)práce
Technologie udělaly za posledních několik měsíců větší posun, než za posledních deset let. Umělá inteligence se zpřístupnila všem a umožnila vznik nových, naprosto neuvěřitelných nástrojů pro nahrazen…
Brain&Breakfast s Gabrielou Končitíkovou - Inspirace Baťa
Odkaz Tomáše Bati nestačí pouze studovat a číst, ten se musí žít. Pro všechny baťovské principy platí jedno společné – jsou založeny na tzv. selském rozumu. K jejich začlenění do svého života nepotřeb…